A.B.D.’de Yeşil Kart almanın yolları

“Nasıl yeşil kart alabilirim?” özellikle yabancı uyruklu kişilerden en sık duyduğumuz sorudur. Daimi yasal ikamet izni, yani yaygın olarak kullanılan ismiyle “yeşil kart” (Green card) özü itibariyle Amerika’ya kalıcı olarak yerleşme sürecidir. Yeşil kart, bu sürecin sonunda kart sahibi kişiye (daimi yasal ikamet sahibine) A.B.D.’de kalıcı olarak yaşama ve oturma izni vermektedir.

Aslında, daimi ikamet izni (yeşil kart) almak için farklı yollar mevcuttur. Bu yollar, mevcut farklı kategorilere ve söz konusu kişinin A.B.D.’de veya ülke dışında yaşamasına bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Herhangi bir sıralama olmadan aşağıdaki şekilde listelenebilir:

  • Aile bağı yoluyla Yeşil Kart
  • İstihdama bağlı bir ilişki üzerinden Yeşil Kart
  • Sığınma veya Mülteci Statüsü ile Yeşil Kart
  • Çeşitlilik Vizesi kurasıYatırım yoluyla Yeşil Kart
  • Özel Göçmenler (Yeşil kart almak için diğer yollar)

Aile bağı yoluyla Yeşil Kart
A.B.D. Göçmenlik yasaları, aile birliğini korumak adına, aralarında aile bağı olan insanlara, olması gerektiği gibi, birlikte daimi yasal ikamet sahibi olma yolunu açmaktadır. A.B.D. vatandaşları veya daimi yasal ikamet sahipleri bir dilekçe vererek yakın aile üyeleri için sponsor olabilirler. Eğer bir A.B.D. vatandaşının eşi, çocuğu, ebeveyni, kardeşi veya evlenmek üzere olan nişanlısı iseniz, siz de daimi yasal ikamet sahibi olabilirsiniz. Öte yandan, eş, ebeveyn ve çocukların (21 yaşın altında ve evlenmemiş) yakın aile fertleri olarak kabul edilmesi ve başvurularının daha çabuk onaylanması, fakat öte yandan diğer akrabalar için bekleme süresinin –kısıtlı sayıdaki göçmenlik vizeleri nedeniyle– bariz bir şekilde daha uzun sürmesi gibi bir takım öne çıkan farklılıklar ve hesaba katılması gereken çeşitli faktörler vardır. Eğer siz daimi yasal ikamet sahibi iseniz, eşiniz ve çocuklarınız için de başvuru yapabilirsiniz.

İstihdama dayalı bir ilişki üzerinden Yeşil Kart
Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı bir iş teklifi aldığınız takdirde buna dayalı olarak yeşil kart almak mümkün olabilir. Çoğu durumda, işveren bir işgücü sertifikasyonu almalı ve sizin için bir başvuru yapmalıdır. Bu süreç, İşgücü Departmanı’nın sıkı kurallarını takip etmeyi ve uygulamayı gerektiren, çok basamaklı ve uzun bir süreçtir. Bunun aksine, işgücü sertifikasyonuna gerek olmayan ve size gelen bir iş teklifi olmadan da kendi başvurunuzu yapabileceğiniz bazı durumlar vardır. (A) Kişinin bilim, sanat, eğitim, iş, veya atletizm alanlarında üstün bir yeteneği varsa, ABD’de iş teklifi gerekliliğinden muaf tutulabilir; (B) öne çıkan bir araştırmacı veya profesör, veya (c) çok uluslu bir kuruluşta yönetici ya da müdürseniz, işgücü sertifikası gerekli değildir. Diğer taraftan, bu iki kategoride başvuruyu yapan işveren A.B.D. kökenli olmalıdır. (d) Eğer Ulusal Çıkarlar Muafiyeti kapsamına girebiliyorsanız, İşgücü Sertifikasyonu gerekli değildir. Ulusal Çıkarlar Muafiyeti kapsamında, temel olarak A.B.D.’nin çıkarları doğrultusunda olacağı için İşgüçü Sertifikasyonu’ndan muaf tutulmayı talep etmektesiniz.

Bunlara ek olarak ev işçileri, aşçılar v.b. dahil olmak üzere farklı meslek ve becerilere sahip insanlar için istihdama dayalı başka bazı seçenekler de bulunmaktadır.

Sığınma veya Mülteci Statüsü ile Yeşil Kart
Bu korumalar, halihazırda A.B.D.’de bulunan veya ülke sınırlarında olup uluslararası “sığınmacı” tanımına uyan, maruz kaldıkları zulüm veya haklı nedenlere dayanan zulüm korkusu nedeniyle ülkelerine dönemeyen veya dönmek istemeyen yabancı uyruklu kişilere sağlanmaktadır. A.B.D. hükümetine, kendi ülkenizde ırkınız, dininiz, uyruğunuz, bir toplumsal gruba olan üyeliğiniz veya siyasi görüşünüz nedeniyle zulüm görme korkunuz olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Yukarıdaki beş dayanağın net tanımları yoktur. Koruma sağlanan bu dayanaklar kapsamına girdiğinizi ispatlamak ve başvuruyu hazırlamak oldukça karmaşıktır. Ayrıca, bu kategorilerden herhangi birine girseler bile, bazı kişiler buna uygun değildir. Bu nedenle tecrübeli bir avukattan hukuki yardım almak çok önemlidir. Eğer sığınmacı veya mülteci statünüz kabul edilirse, sığınma kabulünüzden bir yıl sonra yeşil karta (daimi yasal ikamet statüsü) başvurma hakkı elde edeceksiniz.

Çeşitlilik Vizesi Kurası
A.B.D. göçmenlik yasaları “çeşitlilik vizesi” adı verilen bir göçmenlik vizesi çeşidi sunmaktadır. Tarihsel olarak Amerika’ya düşük miktarda göç gönderen ülkelerden kura ile seçilen yabancı uyruklu bazı kişilere her mali yılda sınırlı sayıda göçmenlik vizesi sağlanmaktadır. Çeşitlilik vizesi için herhangi bir başvuru ücreti bulunmamakta ve başvurular elektronik ortamda kolayca yapılmaktadır. Çeşitlilik vizesine hak kazanan kişiler, eşleri ve 21 yaşın altındaki tüm çocuklarını da aynı başvuruya dahil etme hakkına sahiptir.

Yatırım yoluyla Yeşil Kart
EB-5 vizesi programı dahilinde yatırım yaparak da yeşil kart alabilirsiniz. EB-5 göçmen yatırımcı programının ön gördüğü şekilde, A.B.D.’de 1 milyon dolar yatırım yaptığınız (Eyalet yönetimi tarafından “Hedeflenen İstihdam Bölgesi” olarak belirlenen bir yüksek istihdam bölgesi veya taşrada yatırım yaptığınız takdirde US$ 500.000 yeterlidir) ve en az on A.B.D. vatandaşı veya kanuni kalıcı ikametçiyi işe aldığınız takdirde, yeşil karta başvurma hakkı kazanırsınız.

Özel Göçmen
A.B.D. Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından yürütülen Özel Göçmen Programı özel durumdaki bazı kişilere (ör. resmi olarak tanınmış dini kurumların çalışanları, A.B.D. hükümeti tarafından istihdam edilen ve çalıştıkları A.B.D. dışişleri biriminin en yetkili kişisi tarafından önerilen bazı yabancı uyruklu kişiler, bazı uluslararası örgütlerden emekli kişiler, A.B.D. Ordusunda çevirmen olarak görev almış Afganistan ve Irak uyruklu kişiler) yeşil kart imkanı sunmaktadır. Bu kategori, Kongre tarafından diğer kategorilere uymayan bir takım göçmenlik vizeleri sunma amacıyla oluşturulmuştur.

Bu makalede sizlere yeşil kart alma yollarının kısa bir özetini sunmaya çalıştım. Burada verilen bilgiler herhangi bir ön bildirim yapılmadan değişebilir, dolayısı ile hukuki tavsiye niteliği taşımamaktadır ve öyle değerlendirilmemelidir. ABD göçmenlik yasaları son derece geniş ve karmaşık olup, istisnalar, nüanslar ve incelikler ile doludur. Bu nedenle yapılacak hatalar başvuranlar açısından yıkıcı etkiler doğurabilir. Amerikan rüyanız, ülkeye girişiniz veya ülkede kalma hakkınız tehlikede ise hata yapma lüksünüz bulunmamaktadır. Göçmenlik ile ilgili elde etmek istediğiniz hedeflere ulaşabilmek için tecrübeli bir göçmenlik avukatı ile anlaşın.

İşlemlerinize hemen bugün başlayın! Bizler size yardım etmek için buradayız. Daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Gökhan Yazıcı

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.

Gökhan Yazıcı

Gokhan Yazici is an experienced attorney and counsellor practicing in the state of New York. He is specialized in U.S. Immigration Law, Corporate & Business Law, Business Transactions, Commercial Litigation, International Trade & U.S. Customs Law. Mr. Yazici holds an LL.B. degree from Istanbul University Law School and an LL.M. degree from Temple University James Beasley School of Law.